خورشیدگرفتگی 31تیرماه1388

وی مدت زمان این خورشید گرفتگی را 6 دقیقه و 39 ثانیه ذکر کرد و افزود: این خورشید گرفتگی از کشور هند آغاز می شود و پس از عبور از کشورهایی چون نپال، بوتان، بنگلادش و چین در جزایر جنوبی ژاپن در اقیانوس آرام به پایان می رسد.

قمری نژاد ادامه داد: در مسیر این گرفت هر چه به سمت شرق پیش برویم مدت زمان گرفت کامل افزایش می یابد از این رو در جزایر جنوبی کشور ژاپن بیشترین زمان گرفت دیده می شود و اکثر گروههای رصدی جهان برای رصد این پدیده به شرق آسیا سفر خواهند کرد.

عضو انجمن نجوم ایران طولانی بودن مدت زمان گرفتگی را از بارزترین ویژگیهای این پدیده دانست و اظهار داشت: معمولا این پدیده دو تا سه دقیقه به طول می انجامد اما این تنها خورشیدگرفتگی است که در مدت زمان بیشتر اتفاق می افتد.

سفر محققان ایرانی به اطراف شانگهای برای رصد کسوف

وی با تاکید بر اینکه زمان گرفت در کشور هند کوتاه است، اظهار داشت: محققان ایرانی به لحاظ آب و هوایی و بیشترین موفقیت در رصد گرفتگی به نزدیکی شهر بزرگ شانگهای سفر خواهند کرد. مدت زمان کسوف در این منطقه پنج دقیقه و 30 ثانیه خواهد بود.

تا سال 2150 کسوفی با مدت زمان حدود هفت دقیقه رخ نمی دهد

قمری نژاد با بیان اینکه تا سال 2150 میلادی هیچ کسوفی با مدت زمان حدود هفت دقیقه اتفاق نخواهد افتاد ابراز امیدواری کرد که محققان کشور با این سفر علمی بتوانند نتایج مورد نظر را به دست آورند.

عضو انجمن نجوم ایران به ویژگیهای این پدیده اشاره کرد و با بیان اینکه این گرفت از دوره 136ساروسی و سی و هفتمین گرفت آن است در این باره به مهر گفت: این دوره ساروسی شامل 15 گرفت جزئی، 6 گرفت حلقوی، 44 گرفت کامل و 6 گرفت حلقوی کامل است و محل گرفتها یک نقطه معینی از کره زمین نیست بلکه با محاسبه طول و عرض جغرافیا قابل محاسبه است. یک ساروسی عبارت است از مدت زمان 18 سال و 11 روز و 8 ساعت و گرفت بعدی از یک دوره خاص دوباره تکرار می شود.

وی با تاکید بر اینکه این گرفتگی سی و هفتمین گرفت از این دوره است، اضافه کرد: اولین گرفت این دوره در 14 ژوئن 1360 میلادی اتفاق افتاده و آخرین گرفت این دوره در 30 جولای 2622 میلادی اتفاق خواهد افتاد.

کسوف 31 تیر ماه رصد نمی شود

قمری نژاد با تاکید بر اینکه بر اساس آخرین مطالعات این پدیده در ایران قابل مشاهده نیست، تاکید کرد: تمامی هزینه های گروه اعزامی بر عهده علاقه مندان و محققان خواهد بود.
 

 

مقدمه"خورشید گرفتگی یا کسوف از زیباترین پدیده های طبیعت است. در طول تاریخ این پدیده همواره مورد توجه اقوام وملل مختلف بوده است. اغلب تمدن های کهن خورشید گرفتگی را پدیده ای شوم می پنداشتند و درباره آن اعتقادات خرافی داشتند. چینی ها عقیده داشتند که هنگام خور گرفت اژدهایی خورشید را میبلعد. دربسیاری از فرهنگ ها خورشید گرفتگی بلایی آسمانی پنداشته می شده است. مردم هند در خلال گرفتگی خود را تا گردن در آب فرو میکردند و اعتقاد داشتند که با این کار به خورشید وماه کمک میکنند تا در برابر اژدها از خود دفاع کنند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خورشید گرفتگی از دیدگاه علمی:

اندازه ظاهری خورشید و ماه از زمین با هم برابر است علت این امر آن است که فاصله این دو جسم از کره ما متفاوت است. در نتیجه در زمانهایی که ماه مسقیما از جلوی خورشید عبور میکند قرص خورشید در پس آن پنهان می شود. شرط لازم و کافی برای وقوع گرفت آن است که زمین، خورشید و ماه در یک خط یا تقریبا یک خط قرار بگیرند. به طوری که سایه ماه بربخشی از زمین بیافتد کل این سایه از دو قسمت نیم سایه که در قسمت بیرونی است نیمه درونی که تاریک و سیاه است تشکیل شده است. در محدوده نیم سایه ماه تنها قسمتی از خورشید را پوشانده است که به آن خورشیدگرفتگی جزیی می گویند. در خلال گرفت بر اثر حرکت ماه و چرخش زمین سایه ماه زمین را از غرب به شرق طی می کند به این سیر حرکتی سیر گرفتگی کلی می گویند . هر کسی که در این مسیر باشد خورشید را در حالت گرفت کلی خواهد دید این مسیر در بیشترین حالت به 320 کیلومتر میرسد و حدود نیم در صد سطح زمین را می پوشاند . معمولا هر 5/1 سال خورشد گرفتگی کلی روی میدهد اما ما در طول عمرمان شاید یک بار شانس تماشا این پدیده را داشته باشیم.

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چرا هرگاه ماه از میان زمین و خورشید میگذرد این پدیده اتفاق نمی افتد؟

دلیل این امر اینست که مدار ماه و زمین با هم زاویه دارد و در بسیاری از حالات ماه از بالا یا پایین قرص خورشید می گذرد. مدار زمین وماه در دو نقطه به هم بر خورد می کنند که به این دو نقطه گره های مداری می گویند و ماه هر گاه در این گره با زمین و خورشید در یک خط قرار بگیرد خور گرفت صورت میگیرد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خورشید گرفتگی به چند صورت است :

خورشید گرفتگی جزیی

 

 در بر خی گرفت ها فقط نیم سایه با زمین در تماس است وتمام سایه از افراز قطبین می گذرد. طبعا این نوع خورشید گرفتگی در قطبین صورت می گیرد. خورشید گرفتگی کامل : در این حالت ماهدر نزدیک ترین فاصله خود به زمین قرار دارد ودر یکی از ;ره ها نیز میباشد. در این حالت کل قرص خورشید در پشت ماه پنهان می شود.
خور گرفت حلقوی:

 

در این حالت ماه در فاصله دوری نسبت به زمین قرار دارد وبنابراین از قرص خور شید در هنگام گرفت کلی حلقه ای باقی می ماند. ارزش علمی خورشید گرفتگی به بررسی هایی است که هنگام گرفت کلی می توان انجام داد که در مواقع دیگر عملا غیر ممکن است. وقتی ماه قرص خورشید را می پوشاند لایه های خارجی جو خورشید را می توان رصد کرد. با پدیدار شدن ستاره ها می توان انحنای فضا- زمان را اندازه گیری کرد با محاسبه زمان تماس اول ماه با خورشید می توان به جزییاتی در حرکت مداری ماه و زمین پی برد .میتوان دنباله دار هایی که در حظیظ هستند را بررسی کرد و... درقرن اخیر مهمترین سنجش های خورشید گرفتگی اندازه گیری مکان ستاره های قابل رویت در اطراف خورشید و تایید تجربی نسبیت عام انشتین است. نسبیت عام پایه کهکشان شناسی نوین است.

/ 0 نظر / 12 بازدید