پرسش و پاسخ‌های متداول ازآقای مهندس میرحسین موسوی

-    چرا جناب آقای مهندس میر حسین موسوی پس از ۲۰ سال دوری از عرصه مدیریت اجرائی کشور به میدان آمده اند؟

ایشان اعتقاد شان به این است که یکی از اهداف انقلاب دائماً بر سر کار نبودن افراد می باشد و لذا پس ازپایان دوره پر افتخار ۸ ساله نخست وزیریشان از عرصه مدیریت اجرائی کناره گیری کرده لیکن از سال ۶۸ لغایت ۸۴ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده و به تبع این مسئولیت و نیز مشاورت روسایجمهور وقت آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی همواره در جریان مسائل اجرائی کشور بوده اند . با توجه بهاینکه در ۴ سال اخیر بسیاری از اصول مهم اداره کشور رعایت نشده و ساختارها و سازمانهای موثر در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های  کلان کشور از طریق انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی و برخی شوراهای اقتصادی دچار اخلال جدی و اساسی شده است ، برای سازمان دادن به اوضاع بحرانی موجود در حوزه اقتصاد، فرهنگ ، سیاست خارجی و مسائل اجتماعی جامعه پای به عرصه انتخابات گذاشته اند.

 

۲-    آیا جناب آقای مهندس میر حسین موسوی اصلاح طلب است یا اصول گرا؟

جناب آقای مهندس میر حسین موسوی همانطور که بارها در سخنرانی ها یشان مطرح کرده اند اصلاح طلبی هستند که به اصول نیز مراجعه می کنند و یکی از این اصول آزادی می باشد به همین دلیل ایشان موردحمایت جناب آقای خاتمی و اکثریت قریب به اتفاق احزاب، تشکل ها و گروههای اصلاح طلب از یکسو و برخی از اصول گرایان منتقد  دولت از سوی دیگر می باشند.

 

۳ - نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با سیاست خارجی چیست؟

ایشان متعقد به داشتن سیاست خارجی تنش زدا مبتنی بر تامین  حداکثر منافع ملی می باشند و بر این باورند که شان و منزلت ایران و ایرانی می بایست بسیار بالاتر از این چیزی باشد که در شرایط فعلی وجود دارد.

 

۴-  نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با انرژی هسته ای چیست؟

ایشان دستیابی به انرژی هسته ای با اهداف صلح آمیز را جزء حقوق مسلم و قطعی ایران می دانند و بر بهره مندی ایران از این حق خود بر اساس منافع ملی پافشاری خواهند نمود لیکن بر این باورند که بایستی نسبت به  جامعه جهانی اعتماد سازی کنیم تا شائبه بهره مندی نظامی از این انرژی در ایران پیش نیاید.

 

۵-    نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ار تباط با فرهنگ و هنر چیست؟

ایشان معتقد به داشتن دولت فرهنگی و فرهنگ غیر دولتی هستند بدین معنا که ضمن فرهنگی بودن دولت، ساخت محصولات فرهنگی و هنری به سفارش دولت را شایسته نمی دانند و در این مقوله برای دولت نقش حمایتی قائل هستند. جناب آقای مهندس میر حسین موسوی خود یک هنرمند بوده  وبسیاری از آثار جاویدان سینما و تئاتر ایران پس از انقلاب در زمان  نخست وزیری ایشان ساخته شده است . جناب آقای مهندس میرحسین موسوی با اعمال سانسورهای بی مورد در فیلم ها و سریال ها مخالف بوده و متعقدند که جامعه بایستی با حسن اعتماد به مقوله هنر و هنر مند بیندیشد.

 

۶-   نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با مسائل جوانان چیست؟

ایشان ضمن داشتن ارتباط نزدیک با جوانان در تمامی این سالها به جهت تدریس در دانشگاه، آگاهی کاملی نسبت به مسائل و مشکلات جوانان داشته و معتقدند که برای رفع مشکلات این طیف وسیع جامعه می بایستی برنامه ریزهای دقیقی انجام شده و موانع موجود بر سر راه تحصیل ، اشتغال و ازدواج آنها کاهش داده شوند. جناب آقای مهندس میر حسین موسوی با هر گونه دید گاه و برخورد امنیتی و پلیسی با جوانان مخالف بوده و معتقدند که بایستی به جوانان اعتماد کرد . در همین راستا در اولین کنفرانس مطبوعات خود اعلام کردند  که گشت های ارشاد را جمع خواهند کرد. چرا که عملکرد و نحوه برخورد آنها  را برای کشور مناسب نمی دانند.

 

۷-    نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با مسائل زنان چیست ؟

ایشان متعقدند که می بایست نسبت به رفع تبعیض های جنسیتی در ارتباط با بانوان اقدام شود تا نیمی از بدنه جامعه بتوانند بر اساس شایستگی های خود و فارغ از بعد جنسیتی شان در سطوح مختلف علمی، فرهنگی و مدیریتی جامعه به فعالیت موثر بپردازند. حضور دائمی سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد همسر پایشان در اکثر سفرها و سخنرانی هایشان نشانه اهمیت و توجه ایشان به نقش بانوان در پیشرفت و توسعه کشور است.

 

۸-    نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با مسائل اقتصادی کشور چیست ؟

ایشان معتقدند برای توسعه اقتصادی کشور لازم است تولید در کشور مورد توجه قرار گیرد و صنایع داخلی تحت چتر حمایتی دولت قرار گیرند تا بدین ترتیب ضمن ایجاد اشتغال رونق اقتصادی نیز حاصل گردد. همچنین جناب آقای مهندس میر حسین موسوی داشتن روابط خارجی تنش زدا با کشورهای دیگر را از عوامل موثر در توسعه اقتصادی می دانند ضمن اینکه با اقتصاد صدقه ای از طریق دادن پول به مردم مخالفند و معتقدند که دولت بایستی بتواند شرایطی ایجاد کند که فضای کسب و کار بهبود یابد  نه اینکه با دادن پول به مردم تورم در سطح جامعه افزایش یابد. همچنین ایشان معتقد به اجرای اصل ۴۴ و توسعه بخش خصوصی بر اساس ضوابط صحیح و عاری از هر گونه رانت می باشند. برخلاف بسیاری از توهمات موجود در ارتباط با تداوم اقتصاد کوپنی توسط ایشان جناب آقای مهندس میر حسین موسوی مکرراً اعلام داشته اند که اقتصاد کوپنی خاص شرایط جنگ بوده و بهترین راه برای مدیریت اقتصاد کشور در آن شرایط بود لیکن در حال حاضر جنگ خاتمه یافته و اقتصاد کوپنی و جنگی نیز به پایان رسیده است.

 

۹-    نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با آزادی بیان و رسانه ها چیست؟

ایشان معتقد به آزادی بیان بوده و ابراز عقیده توسط نویسندگان ، دانشجویان ، اساتید دانشگاه و سایر اقشار جامعه را حق مسلم ایشان می دانند و لذا برخورد های صورت پذیرفته در ارتباط با ستاره دار کردن دانشجویان و یا  تعطیلی روزنامه ها را به صرف ابراز عقیده مورد تائید قرار نمی دهند و معتقد به گردش آزاد و شفاف اطلاعات در سطح جامعه می باشند چرا که آنرا مانع رانت و فساد جامعه می دانند ضمن اینکه جناب آقای  مهندس میر حسین موسوی بر این باور است که می بایست صدا و سیمای  خصوصی در کشور وجود داشته باشد و موانع قانونی موجود بر سر این کار از طریق قانون باید پی گیری و مرتفع شود.

 

۱۰-    نقطه نظر جناب آقای مهندس میر حسین موسوی در ارتباط با رابطه ایران - امریکا چیست ؟

ایشان معتقدند گفتمان آقای اوباما  در مقایسه با روسای جمهور پیشین آمریکا تغییر کرده و لذا مذاکره مستقیم با آمریکا را با حفظ کامل منافع ملی بعنوان یک راه حل برای رفع اختلافات فی مابین ممکن می دانند.

/ 0 نظر / 13 بازدید