تبادل اتهام در مناظره احمدی نژاد و کروبی

مناظره انتخاباتی میان مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد در شبکه سوم تلویزیون ایران به صحنه تبادل اتهام میان این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران تبدیل شد.

این مناظره را که شنبه شب ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) به مدت یک ساعت و نیم برگزار شد آقای کروبی آغاز کرد و آقای احمدی نژاد آن را به پایان رساند.

آقای کروبی در آغاز گفت که برای ایجاد تغییر در کشور، به ویژه تغییر در سیاست هایی که آقای احمدی نژاد دنبال می کند، به میدان آمده است.

او گفت که هم به خود آقای احمدی نژاد و عده زیادی از دوستان او اشکال اساسی دارد و هم به شیوه اداره کشور توسط آنها.

آقای کروبی گفت که اطلاعاتی که آقای احمدی نژاد مطرح می کند نادرست است و از دو حال خارج نیست، "یا اطلاعات غلط به ایشان می دهند یا باید بگوییم که ایشان خلاف می گوید".

او گفت: "از ابتدای مسئولیت آقای احمدی نژاد، اگر از سوی بزرگان نظام برخوردی معقول، منطقی، حساب شده و دوستانه با ایشان می شد، به این مسیر کشیده نمی شد".

آقای کروبی به عنوان نمونه به ماجرای "هاله نور" اشاره کرد و گفت که آنچه را در این مورد از آقای احمدی نژاد نقل می شد ابتدا باور نمی کرده، اما پس از دیدن فیلم و "تحقیق از قم" متوجه شده که نقل قول درست بوده است.

او سپس به ماجرای سفر آقای احمدی نژاد به عراق اشاره کرد و گفت: "بعد از این سفر آقای احمدی نژاد گفتند که آمریکایی ها می خواستند مرا بدزدند و ببرند". 

احمدی نژاد: کشور از همیشه بهتر اداره می شود

پس از سخنان اولیه آقای کروبی، نوبت به آقای احمدی نژاد رسید.

او گفت: "به نظرم بحث هایی که آقای کروبی مطرح کردند نیازی به پاسخ ندارد، چون این ها ربطی به نحوه اداره کشور نداشت".

آقای احمدی نژاد گفت که آقای کروبی دو ادعا کرده است که در اولی "ساختگی بودن آن کاملا معلوم است" و در دومی هم "ایشان به جای آمریکایی ها نشسته اند و از آمریکایی ها دفاع می کنند".

آقای احمدی نژاد سپس به مسائل اقتصادی پرداخت و گفت می خواهم چند شاخص مهم را مقایسه کنم و امیدوارم مردم توجه کنند.

او جدولی از تولید ناخالص داخلی در دولت های مختلف را نشان داد و گفت این شاخص در دولت او نسبت به دولت های قبلی بهتر بوده است.

آقای احمدی نژاد در مورد نرخ بی کاری هم گفت که از ابتدای سال ۱۳۸۴ نرخ بی کاری در کشور رو به کاهش است.

او گفت این در حالی است که نرخ بی کاری در دنیا رو به افزایش است.

آقای احمدی نژاد با نشان دادن جدول مقایسه ای ضریب جینی گفت که فاصله طبقاتی در دولت او به کمترین میزان در "تاریخ اقتصاد ایران" رسیده است.

او گفت دلیل این بهبود این است که دولت سهام عدالت توزیع کرده و حقوق ثابت را برای افراد کم درآمد بالا برده است.

آقای احمدی نژاد گفت که متوسط دریافتی بازنشستگان در ابتدای دولت او ۱۳۹ هزار تومان بوده، اما اکنون به ۴۹۶ هزار تومان رسیده که ۲۵۶ درصد رشد داشته است.

او بدهی دولت به بانک مرکزی و معدل نرخ تورم در چهار سال اول دولت خود را با دولت های قبلی مقایسه کرد و گفت وضع دولت او بهتر از دولت های گذشته بوده است.

آقای احمدی نژاد خطاب به آقای کروبی گفت که برای بررسی نحوه اداره کشور، این مسائل را مقایسه می کنند نه حرف هایی را که اینجا و آنجا گفته می شود.

او در این بخش از سخنان خود به موضوع سفر به عراق بازگشت و گفت: "من بحثی را در مورد آمریکایی ها مطرح کردم و به نخست وزیر عراق گفتم که اگر آنها تکذیب کنند، اسنادش را منتشر می کنم و جالب است که آمریکایی ها تکذیب نکردند".

آقای احمدی نژاد به آقای کروبی گفت که او فردی انقلابی بوده و سخنرانی های او علیه آمریکا موجود است، "چطور حالا از آمریکا دفاع می کنید"؟

کروبی: شما جنگ روانی راه می اندازید

آقای کروبی در پاسخ به سخنان آقای احمدی نژاد گفت: "اولین شرط هر دولت این است که با مردم صادق باشد".

او گفت: "من که تازه از بیابان نیامده ام، این آمارهایی که شما می دهید را دیگران قبول ندارند".

او به صدا و سیما توصیه کرد میان کارشناسان مناظره بگذارد تا مسائل روشن شود.

آقای کروبی گفت که بانک مرکزی تورم را ۲۵ درصد اعلام کرده است، آما آقای احمدی نژاد این روزها می گوید که ۱۴ درصد است.

او گفت: "کارشناسان تمام این آماری را که شما می دهید، به عکس می گویند".

آقای کروبی گفت: "صریح و آشکار می گویم که همان خط انحرافی که با امام مشکل داشت شما را هدایت می کند".

او از آقای احمدی نژاد انتقاد کرد که از کسانی که صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان در انتخابات مختلف رد شد، دفاع نکرده است.

آقای کروبی گفت: "شما رئیس جمهور و مجری قانون اساسی هستید، چرا وقتی صلاحیت دو هزار نفر را رد کردند دفاع نکردید"؟

او گفت با وجود رد صلاحیت های گسترده، مجلسی که تشکیل شد با آقای احمدی نژاد مشکل دارد: "کار مکاتبات شما با آقای لاریجانی به جایی رسید که او نوشت سخنان رئیس جمهور به طنز شباهت دارد".

او سپس به صحبت در مورد فساد مالی پرداخت و گفت که آقای احمدی نژاد دائم این مسئله را مطرح می کند اما هیچ سندی به قوه قضائیه نمی دهد.

آقای کروبی آقای احمدی نژاد را متهم کرد که 'جنگ روانی' به راه می اندازد.

او گفت: "می گویند به دستور شما ۴۰ میلیارد تومان به آقای محصولی وام داده شده است".

آقای کروبی پیشنهاد کرد یک کمیته تحقیق یا حقیقت یاب به این اتهامات رسیدگی کند و گفت: "اگر معلوم شد این حرف ها نادرست است من حاضرم عذرخواهی کنم، اما آقای احمدی نژاد هم باید همین قول را بدهد و اگر معلوم شد حرف ها و اطلاعاتش غلط است، باید عذرخواهی کند".

او گفت: قوه قضائیه می گوید که آقای احمدی نژاد با وجود "این همه هیاهو که می کند"، تا کنون هیچ پرونده ای به ما نداده است.

صریح و آشکار می گویم که همان خط انحرافی که با امام مشکل داشت شما را هدایت می کند

مهدی کروبی خطاب به محمود احمدی نژاد

او از مقامات قوه قضائیه، بدون اینکه نامی از کسی ببرد، نقل کرد که دولت از این طریق "تسویه حساب" می کند، "اگر با کسی دعوا داشته باشند، پرونده او را می دهند؛ اما با کسی که دعوا نداشته باشند، پرونده او را نمی دهند".

آقای کروبی گفت: "چرا دیوان محاسبات می گوید یک میلیارد دلار گم شده است؟ شما می گویید اشتباه شده، اما آنها دوباره می گویند نه خیر! یک میلیارد دلار گم شده است".

او به ماجرای اتهام نامعلوم بودن سرنوشت ۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به زمان تصدی شهرداری تهران توسط آقای احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: "شهردار فعلی (محمدباقر قالیباف) چند بار خواستار بررسی موضوع شده و کمیسیون مربوطه در مجلس هم دو مرتبه تحقیق و تفحص در این مورد را تصویب کرده اما در صحن مجلس جلوی آن را گرفتند".

آقای کروبی همچنین گفت که قوه قضائیه می گوید جلوی بررسی پرونده نفت اردبیل را گرفته اند: "این پرونده مربوط به پول فروش نفت در زمانی است که شما و آقای محصولی در اردبیل بوده اید".

احمدی نژاد: اگر مدرکی دارید به قوه قضائیه بدهید

آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت که اطلاعاتی که به آقای کروبی می دهند نادرست است: "شما گفتید به دستور من چهل میلیارد تومان وام به آقای محصولی داده شده است...".

آقای کروبی در این لحظه گفت: "گزارش دارم".

آقای احمدی نژاد پاسخ داد: اگر مدارکی دارید باید به قوه قضائیه بدهید، "اینطوری که نمی شود".

او گفت: "اگر آقای محصولی یک ریال از هر بانکی وام گرفته است، همه اش مال آقای کروبی".

آقای احمدی نژاد گفت: "آماری که من مطرح می کنم از مراکز رسمی کشور است و اگر آنها را قبول ندارید، گذشته خودتان را هم زیر سئوال می برید".

او همچنین گفت: "اگر در دوران مسئولیت من، چه در دولت، چه در استانداری و چه در شهرداری کسی سند داشت که یک ریال تخلف شده است، هزار بار در روزنامه شما و دوستانتان منتشر شده بود".

آقای احمدی نژاد پیشنهاد کرد که همه نامزدها، اعضای خانواده و اعضای ستاد آنها، اموال خود را اعلام کنند.

او سپس خطاب به آقای کروبی گفت: "من کسی را به فساد متهم نمی کنم، من می گویم شما که نیروی انقلاب هستید چرا از شهرام جزایری پول گرفتید".

من می گویم شما که نیروی انقلاب هستید چرا از شهرام جزایری پول گرفتید؟ شما آدم سیاسی هستید، نپرسیدید چرا به من پول می دهی؟

محمود احمدی نژاد خطاب به مهدی کروبی

آقای احمدی نژاد پرسید که چرا شهرام جزایری به آقای کروبی پول داد؟ هدفش چه بود؟ "شما آدم سیاسی هستید، نپرسیدید چرا به من پول می دهی"؟

او سپس به بحث نحوه مدیریت کشور بازگشت و گفت که نحوه اداره کشور علمی است و گزارش نهادهای بین المللی هم گزارش های ما را تأیید می کنند.

آقای احمدی نژاد گفت که رقم ۲۵ درصد برای نرخ تورم را بانک مرکزی اعلام کرد و حالا هم نرخ تورم ۱۵ درصد را بانک مرکزی اعلام می کند.

کروبی: شما اسم می برید، من نمی توانم اسم ببرم

آقای کروبی در نوبت بعدی صحبت خود گفت: ما در همان بحث اول ماندیم برای اینکه این آمارها را کارشناسان قبول ندارند.

او به آقای احمدی نژاد گفت: "شما شجاعتت زیاد است از افراد اسم می برید، من نمی توانم اسم ببرم".

آقای کروبی از نام بردن از زهرا رهنورد، اکبر هاشمی رفسنجانی و اکبر ناطق نوری توسط آقای احمدی نژاد و متهم کردن آنها در مناظره با آقای موسوی انتقاد کرد.

او بار دیگر پیشنهاد کرد که این مسائل به دقت بررسی شود و با نظارت قوه قضائیه مسائل روشن شود.

آقای کروبی سپس به موضوع سیاست خارجی پرداخت و از عملکرد آقای احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت روابط ما با بسیاری از کشورهای دنیا به هم خورده است.

او سپس این جملات را نقل کرد و گفت آن ها را رئیس سابق موساد در مصاحبه با تلویزیون عربی اسرائیل گفته است: "اگر صدها میلیارد دلار از سوی موساد خرج شده بود تا کسی منافع اسرائیل را تأمین کند، احدی بهتر از احمدی نژاد نمی توانست این خدمت را انجام دهد. هیچ کس بهتر از احمدی نژاد تأمین کننده منافع اسرائیل نیست. وجود احمدی نژاد برای اسرائیل یک معجزه و یک هدیه گرانبها و حتی الهی است. هر جمله ای که او علیه اسرائیل می گوید، کار اسرائیل را در دنیا آسان می کند".

آقای کروبی همچنین عکسی از آقای احمدی نژاد نشان داد که به گفته او زیر نقشه ای با نام "خلیج عربی" نشسته است و گفت: "این پیروزی سیاست خارجی شما است"؟

آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت: "بالاخره شما جواب آن ۳۰۰ میلونی را که از شهرام جزایری گرفته بودید، ندادید".

آقای کروبی گفت: "برای آن که شما هم جواب پرونده نفت اردبیل را ندادید. البته من جواب مسئله شهرام جزایری را خواهم داد".

احمدی نژاد: هر چه علیه من دارید، منتشر کنید

آقای احمدی نژاد گفت: "۳۰۰ میلیون را شما گرفته اید و در دستگاه قضایی هم اثبات شده و حکم هم صادر شده است. نفوذ شما در دستگاه قضایی اگر صد برابر نفوذ من نباشد، کمتر نیست. اگر کسی در یک مورد سفارش مرا کرده یا من سفارش کسی را کرده ام، اعلام کنند".

او در مورد ماجرای شهرداری تهران گفت که عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی، قصد داشته علیه او "پرونده سازی" کند: "به من گفتند [از سمت شهرداری] برو کنار، گفتم هر چه علیه من دارید در روزنامه ها چاپ کنید، الآن هم به شما می گویم که هر چه از من و خانواده من دارید در روزنامه تان چاپ کنید و پای آن بایستید".

آقای احمدی نژاد سپس به موضوع اسرائیل پرداخت و گفت: "من دو سئوال کرده ام در مورد رژیم صهیونیستی، شما چرا ناراحتید"؟

او گفت: "من اگر دوباره هم رئیس جمهوری شوم، از سیاست خارجی جنابعالی و آقای خاتمی پیروی نخواهم کرد، چون آن را به ضرر کشور می دانم".

می گویند وقتی در بنیاد شهید مسئول بودید، آنجا زندان درست کرده بودید. افراد را آنجا زندانی می کردید و کتک می خوردند. این را تشریح کنید

محمود احمدی نژاد خطاب به مهدی کروبی

آقای احمدی نژاد گفت: "نتیجه آن سیاست خارجی این بود که در پرونده هسته ای امتیاز دادند، محور شرارت هم شدند، تعهد هم دادند".

او گفت: "امروز در دیپلماسی، دیپلماسی عمومی حرف اول را می زند. حرف های اخیر آقای اوباما آثار چیست؟ چهار سال پیش آقای بوش می گفت در ایران باید براندازی کنیم، اما دیپلماسی ما باعث شد که حالا آقای اوباما می گوید به همکاری ایران نیاز داریم".

آقای احمدی نژاد در مورد عکسی که آقای کروبی از او در اجلاسی در یک کشور عربی نشان داده بود گفت: "در واژه "دول الخلیج العربیه"، کلمه العربیه به دول بر می گردد نه به خلیج".

به گفته رئیس جمهوری ایران: "رئیس همان کشور عربی بعدا مصاحبه کرد و گفت که کشورهای عربی 'این' را می گویند و ایران 'آن' را می گوید و حق با ایران است".

آقای احمدی نژاد گفت: "شما در سال ۱۳۶۵ مسئول حج بودید، آنجا سخنرانی کردید و اعلام کردید: 'راه نجات فلسطین بسیج عمومی برای جنگ مسلحانه با اسرائیل است و جمهوری اسلامی با همه امکانات خود حاضر است در این مبارزه به صورت جدی و فعال شرکت کند و در این رابطه ۳۰۰ هزار نفر در گردان های قدس سازماندهی شده اند'. شما چکاره نظام بودید که این را اعلام کردید"؟

او گفت: "سیاست خارجی ما هم مورد تأیید ملت است و هم مورد مجلس است و هم مورد تأیید رهبری است. دیگران چکاره اند که حرف می زنند؟ یک کسانی هم اظهارنظر می کنند که ما تشکر می کنیم، اما آنها نظام نیستند".

او با اشاره به سخنانی که از آقای کروبی نقل کرده بود گفت: "اگر رژیم صهیونیستی می خواست جایزه بدهد، باید به این می داد آقای کروبی!"

آقای احمدی نژاد بار دیگر به شاخص های اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت "نسبت وادرات به صادرات" کشور در دولت او نسبت به دولت های قبلی بهتر است و صادرات غیر نفتی "رشد جهشی" کرده است.

رئیس جمهوری ایران گفت: "ذخیره ارزی بانک مرکزی ما امروز بالاترین و مطمئن ترین میزان در طول تاریخ کشور است".

او گفت که با هیاهو و اتهام نمی توان کشور را اداره کرد.

آقای احمدی نژاد گفت: "رئیس جمهوری باید خودش کارشناس ارشد باشد. صد کارشناس حرف می زنند. رئیس جمهور خودش باید کارشناس ارشد باشد و بتواند اگر کارشناسی حرف زد، حرف او را رد یا تأیید کند".

او در پایان این دور از سخنان خود گفت: "ضمنا توضیح در مورد ماجرای شهرام جزایری فراموش نشود".

پاسخ های کروبی

آقای کروبی در پاسخ گفت که در این دور از سخنانش ماجرای شهرام جزایری را خواهد گفت.

او گفت: "در سال ۱۳۶۵ قطعا من در مورد این که لشکر قدسی وجود داشته یا نداشته حرفی نزده ام".

او گفت: کارشناسانی که یاران شما بودند، مثل آقایان دانش جعفری، خوش چهره، افروغ و رهبر از کنار شما رفته اند.

آقای کروبی در واکنش به سخن آقای احمدی نژاد که گفته بود به هیچ جریانی وصل نیست، از حسین شریعتمداری، آقای نقدی، آقای جنتی، آقای مصباح یزدی و دیگران به عنوان کسانی که از آقای احمدی نژاد حمایت می کنند نام برد.

او در مورد سیاست خارجی گفت: "من می گویم باید حساب شده حرف بزنیم و دشمن تراشی نکنیم".

از نزدیکان آقای احمدی نژاد چه کسانی الآن در زندان هستند؟ ماجرای آقای علی آبادی و اطرافیانش چیست؟

مهدی کروبی خطاب به محمود احمدی نژاد

او در مورد پول گرفتن از شهرام جزایری گفت: "من اجازه هایی از امام دارم که هیچ کس ندارد و بسیاری از آنها در مسائل مالی بوده است".

آقای کروبی گفت که شهرام جزایری ۳۰۰ میلیون تومان به او داده و در مقابل هم چیزی نخواسته است.

او گفت که آیت الله خامنه ای هم در نامه ای به رئیس قوه قضائیه از مطرح شدن نام آقای کروبی در پرونده آقای جزایری انتقاد کرده است.

آقای احمدی نژاد در نوبت صحبت خود گفت: "اولا ما جواب مسئله شهرام جزایری را دریافت نکردیم".

او گفت که فساد همینطوری شکل می گیرد: "۳۰۰ میلیون به این آقا می دهند، دویست میلیون به آن آقا می دهند و بعد هر کار دلشان بخواهد در کشور می کنند".

آقای احمدی نژاد گفت: "می گویند وقتی در بنیاد شهید مسئول بودید، آنجا زندان درست کرده بودید. افراد را آنجا زندانی می کردید و کتک می خوردند. این را تشریح کنید".

او همچنین گفت: "آقای کروبی اعلام کنند که در اول انقلاب خانه اش کجا بوده و چقدر بوده و حالا کجا است و چقدر است و این ها از کجا آمده است".

آقای احمدی نژاد گفت من پرونده ام روشن است و همین جا می گویم اگر مسئله ای دارم قوه قضائیه اعلام کند.

کروبی: می خواستید ۷۰۰ میلیون دلار پول دولت را به یکی از روسای جمهوری بدهید

آقای کروبی در پاسخ گفت: "ما از کسی نمی پرسیم از کجا پول آورده است، اما اگر بدانیم فاسد است نمی گیریم".

او گفت: "یکی از مواردی که در مورد آقای احمدی نژاد مطرح است، که مدرکش را بعد از انتخابات برملا می کنیم، این است که می خواسته ۷۰۰ میلیون دلار از پول دولت به یکی از آقایان روسای جمهور بدهد، اما رهبری جلوی او را گرفته است".

به گفته آقای کروبی یکی از اختلافات آقای احمدی نژاد با بانک مرکزی این بوده که حواله می داده اما بانک مرکزی توجه نمی کرده است.

آقای کروبی گفت: "از نزدیکان آقای احمدی نژاد چه کسانی الآن در زندان هستند؟ ماجرای آقای علی آبادی و اطرافیانش چیست؟ شما ما را مجبور کردید که این حرف ها را بزنیم".

دور آخر سخنان احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد در آخرین دور سخنان خود گفت ما جواب سئوال های خود را در مورد آقای جزایری و مسکن شما نگرفتم.

او گفت: "اگر من خواسته ام ۷۰۰ میلیون دلار به کسی بدهم و بانک مرکزی گفته که اجازه رهبری لازم است، (مدارک آن را) فردا در روزنامه تان چاپ کنید، چرا بعد از انتخابات"؟

آقای احمدی نژاد گفت که ستاد آقای کروبی قصد داشته فقط بیست میلیارد تومان برای پیام کوتاه تلفنی به مخابرات بپردازد، اما مخابرات جواب داده که "اس ام اس عمومی نداریم".

او گفت که برآورد هزینه های تبلیغاتی آقای کروبی بیش از صد میلیارد تومان است.

آقای احمدی نژاد از آقای کروبی خواست که بعدا به مردم توضیح بدهد این پول ها را از کجا آورده اند.

او گفت: "موضوع دانشجویان ستاره دار را که شما مطرح کردید، در دوره آقای معین بود و در سال ۱۳۸۵ ما آن را لغو کردیم".

آقای احمدی نژاد سپس به مسائل آینده کشور پرداخت و گفت: تازه ظرفیت های ملت در حال شکوفایی است.

او گفت که در صورت ادامه روند فعلی: "نرخ تورم یک رقمی خواهد شد، سه برنامه اساسی در مورد اشتغال اجرا می شود و برنامه های دولت در مورد مسکن به شکوفایی می رسد".

آقای احمدی نژاد در پایان از مردم خواست او را برای چهار سال دیگر به ریاست جمهوری انتخاب کنند.

/ 3 نظر / 12 بازدید
آفتاب نیمه شب

,وبازهم انتخابات ...نگاهی متفاوت به مسائل جامعه بخوانیدونظردهیدwww.aftabenimeshabpersianblog.ir

sara

سلام رفیق وبلاگ قشنگی داری .خوشحال می شم تبادل لینک داشته باشیم.راستی من به کمک یه فرد با تجربه نیاز دارم می تونی کمکم کنی؟

mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.